راه اندازی کسب کار از صفر تا صد (قسمت دوم)

راه اندازی کسب کار از صفر تا صد (قسمت دوم)

وفقیت هر کسب و کار رابطه نزدیکی با چگونگی صحیح کنترل کردن آن امور آن دارد: در واقع مدیریت صحیح کسب و کار موجب رشد آن میشود.

مدیریت کسب و کار را نباید صرفا یک عمل آکادمیک محسوب کرد. مدیریت واقعی در برگیرنده هدایت قوی، رفتار مثبت، دانش کسب و کار و مهارتهای مناسب فردی است.

مدیرت در حقیقت هدایت افراد، تاثیر گذاری بر کار و تصمیم گیری به موقع و صحیح است و مهارتهای مدیریتی را به مرور زمان میبایست کسب کرد و به بیان دیگر کسب مهارتهای مدیریتی در واقع همانند سپرده گذاری در بانک می باشد.

هدایت و راهبری کسب و کار

هیچ زن و یا مردی در دنیای کسب و کار تنها نیست. در این حیطه شما نیازمند کمک افراد دیگر هستید و باید بتوانید از آنها کمک بگیرید تا بتوانیدکسب و کارتان را هدایت کنید.

 • راهنمائی گرفتن(Mentoring)

کارآفرینان موفق و با تجربه اغلب سئوالات مشابهی را میپرسند:

چگونه کارآفرینان جدید میتوانند از تجربیات دیگران استفاده کنند؟ با راهنمائی گرفتن

واژه Mentoring میان معلمان و دانش اموزان مصطلح است و زمانی به کار می رود که افراد حرفه ای و با تجربه اطلاعاتی را به افراد کم تجربه ارئه می دهند.

 • شبکه ارتباطی

شبکه ارتباطی یک وسیله ساده است که هرکس در دنیای کسب و کار میتواند با آن سر و کار داشته باشد. شبکه ارتباطی میتواند کارآمدترین وجه بازاریابی شما محسوب شود و در نتیجه آن علاوه بر ایجاد بازار برای شما، اطلاعات مناسبی در ارتباط با کسب و کارتان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 • میزگرد

میز گرد یک بحث رسمی غیر گروه میان افراد حرفه ای است که داوطلبانه اطلاعات و منابع را در اختیار سایرین قرار میدهند. در طول زمان روابط افراد حرفه ای و ماهر با یکدیگر توسعه می یابد و شرکت کنندگان با کسب و کارهای یکدیگر آشنا می شوند.

 • داشتن اطلاعات به روز

عصر اطلاعات جامعه ما را تغییر داده است و اکنون در عصر اطلاعات افراد از طریق پست الکترونیک با یکدیگر ارتباط دارند و می توانند اخبار جدید را در دنیای تکنولوژی و بی سیم دنبال کنند. حققت امر این است که هر روزه اطلاعات ما را بمباران می کنند اما متاسفانه اغلب این اطلاعات نمی تواند به خط مشی کسب و کار ما کمک کند و در انجام هدایت صحیح آنست که ما متدها و راهکارهای خودمان را دنبال کنیم و در کنار آن دانش و اطلاعات خود را در ارتباط با کسب و کار به روز نگه داریم.

تصمیم گیری

یکی از بهترین تصمیم ها یادگیری این موضوع است که چگونه تصمیم گیرنده خوبی باشید. این امر نیازمند تعهد ، درک و مهارت می باشد که بسیار ارزشمند است.

آیا تصمیم گیرنده خوبی هستید؟

مراحل مختلف در اجتناب از اشتباهات رایج و ایجاد تصمیم گیری کارا را بیاموزید.

تصمیم گیری ،  تصمیم گیری، تصمیم گیری سؤال این است : آیا شما یک  تصمیم گیر خوب هستید؟

اگر فکر می آنید که این چنین نیست ، هیچ جای غصه نیست. تصمیم گیری مهارتی است که می توانید از دیگران بیاموزید. اگر چه بعضی از افراد این مهارت را راحتر از از دیگران می آموزند ، اما فرآیند آن مشابه است.

دونوع تصمیم گیری اصلی وجود دارد:

 • آنهاییکه با استفاده از فرآیند خاص بدست می آید .
 • آنهایی که تنها مانند یک رویداد است.

مراحل تصمیم گیری نافذ

این فرآیند در هر موقعیتی می تواند بکار رود بخصوص در جائی که شما نیازمند یک تصمیمگیری مهم هستید. اگر از مراحل اصلی تصمیمگیری تبعیت کنید ، خود را یک تصمیم گیرنده کارا در حرفه و زندگی شخصی خود می یابید.

 • تا حد امکان مفاد تصمیم گیری خود را تعریف کنید. آیا آن واقعا” تصمیم خودتان است یا شخص دیگری ؟ آیا واقعا ” نیازمند به این تصمیم گیری هستید ؟ ( اگر حداقل دو تصمیم اتخاذ نکرده اید ، پس هیچ تصمیم گیری صورت نگرفته است ) چه زمانی این تصمیم گیری روی داده است ؟
این مطلب را هم بخوانید:   اصول اولیۀ راه‌اندازی کسب‌وکار

چرا تصمیم گیری برای شما مهم است ؟ چه کسی در این تصمیم گیری ذینفع است ؟ ارزش این تصمیم گیری برای شما چه میزان است ؟

 • هر راهکاری که به ذهنتان می رسد را بنویسید. به تصویر کشیدن راه کارهای متفاوت مهم است. هیچ چیزی را سانسور نکنید و بگذارید که تصورات شما آزادانه ارائه شوند. مطمئن شوید که همه چیز را ذکر می کنید.
 • فکر می کنید که از کجا می توانید اطلاعات مفید بیشتری را به دست آورید. اگر با انتخابهای زیادی روبرو شوید ممکن است بخواهید اطلاعات زیادی بدست آورید.

اطلاعات جدید منجر به راه کارها و انتخابهای بیشتری نیز می شود. کسانی که می توانید از آنها اطلاعات بدست آورید ،دوستان ، همکاران ، خانواده ، نمایندگیهای فدرال و ایالتی، سازمانهای حرفه ای ، خدمات آنلاین ، روزنامه ها ، مجله ها ، کتابها و غیره است.

 • انتخابهای خود را بررسی کنید. از منابع اطلاعاتی مشابه برای کسب ایده های خاص استفاده کنید. برای هر انتخاب معیار خاص را مشخص کنید. هر چه اطلاعات بیشتر بدست آورید ، ذهنتان برای تصمیم گیری فعال تر خواهد شد. مطمئن شوید که همه موارد را یادداشت و بررسی مجدد می کنید.
 • ذخیره انتخابها. اکنون شما دارای گزینه های متفاوت هستید و زمان آن رسیده است که آنها را بررسی کنید و ببینید کدام یک از آنها برای شما کارایی دارد . در ابتدا معیارهای این انتخابها را مشخص سازید. ثانیا” به دنبال انتخابهایی باشید که این امکان را برای شما فراهم سازد تا به بیشترین معیار و امتیاز برسید. ثالثا” انتخابهایی را که با چارچوب و معیار شما سازگاری ندارند را حذف کنید.
 • نتایج هر انتخاب را به تصویر بکشید. برای هر انتخاب باقی مانده در لیستتان ، نتایج را به تصویر بکشید، بدین صورت نقایص شما مشخص می گردد.
 • یک بررسی واقعی انجام دهید. کدام یک از انتخابهای باقی مانده به واقعیت نزدیک تر است؟ هر چه خلاف آن را ثابت کند را حذف سازید.
 • کدام گزینه با شما سازگاری دارد. گزینه ها و انتخابهای باقیمانده را بررسی کنید تا ببینید کدام یک با معیارهای شما سازگاری دارد. اینها تصمیمات کارایی شما هستند.

اگر نسبت به تصمیمی که اتخاذ کرده اید خشنود هستید اما احساس می کنید که با اهداف شما سازگاری ندارند، بدانید که تصمیم صحیحی نگرفته اید. به عبارت دیگر از این گزینه و انتخاب راضی نیستید ، اما نسبت به نتیجه آن حساس هستید. این انتخاب برای شما کارساز نخواهد بود.

 • شروع کنید. زمانی که تصمیمی را اتخاذ می کنید، آن را عملی سازید. اگر بخواهید نسبت به آن احساس خوشایندی نداشته باشید موجب اندوه و ناراحتی میشود. بهترین کار را در زمان حال انجام دهید. همیشه این فرصت را دارید که ذهن خود را در آینده تغییر دهید.

اشتباهات متداول در تصمیم گیری

از آنجا که دوست داریم باور کنیم که هیچگونه پیشداوری نداریم ، اما حقیقت این است که هر کس این مشخصه را دارد. هر چه از خودتان وکارهایتان بیشتر آگاهی داشته باشید ، بهتر می توانید عمل کنید. دلیل اصلی اینکه هر کس روش و دیدگاه خاص خود را دارد این است که مغز به سادگی       نمیتواند متوجه هر چیزی شود ، حداقل سطح کنجکاوی هر کس متفاوت است.

آیا تاکنون سعی کرده اید ١٠ چیز جدید را با هم بیاموزید؟ اگر اینطور است ، میدانید که یادگیری خیلی آسان خواهد بود و این به دلیل روش کارکرد مغز است. مغز شما همه اطلاعات را طوری طبقه بندی می کند که بدون قاطی کردن آنها بتوانید جهان اطراف خود را درک کنید. زمانی که نمیتوانیم بسیاری از فرضیات را تشخیص دهیم به دلیل فقدان آموزش در جامعه است ( مانند والدین، معلمان، همه مؤسسات و غیره ).

در زیر تعدادی از رایجترین اشتباهات تصمیم گیری گردآوری شده است ، با یادگیری آنها میتوانید در آینده ، از آنها اجتناب کنید.

 • به اطلاعات تخصصی بسیار تکیه کنید. اغلب افراد بسیار مایلند که به گفته های متخصصین تاکید و توجه کنند. به خاطر بسپارید که متخصصین انسانهایی هستند که خود نیز پیش داوری هایی هستند. با جستجوی اطلاعات از منابع متفاوت ، اطلاعات بهتری را به دست خواهید آورد ، بخصوص زمانی که انرژی خود را بر این منابع متوجه سازید.
 • اطلاعاتی را که از دیگران به دست می آورید را ارزیابی کنید. افراد تمایل دارند تا معیار اطلاعاتی را که از جامعه بدست می آورند را ارزیابی کنند. بعنوان مثال متخصصین،والدین
این مطلب را هم بخوانید:   چگونه بفروشیم

، گروههای عالی رتبه ، افرادی که روشی برای بیان عقاید خود دارند ، جزء افرادی هستند که همیشه باور داریم بیشتر از ما می دانند. از خود بپرسید : آیا آنها به اندازه من از این مسائل و مشکلات آگاه هستند؟ معیارهای آنها با من مشابه است؟ آیا آنها نسبت به مسائل من دارای تجربه شخصی هستند؟ به عبارت دیگر عقاید آنها را در دورنمایی نگاه دارید.

ارتقای کسب و کار

بعضی مسائل نسبت به توسعه کسب و کار ارجحیت دارند. اگر بخواهید تجارت خود را توسعه بخشید یا حتی در همان اندازه کوچک خود به موفقیت برسید ، عامل رشد و ترقی یکی از مهمترین هاست.

جرقه این رشد از همان شروع کار در مراحل اولیه روشن می شود. در حقیقت گشودن بالها و جستجوی یک افق تجاری جدید یک دوره محسوب می شود. در هر صورت همانند مراحل اولیه توسعه ، رشد تجاری نیازمند تدارکات اولیه ، تعهدات جدی و تمایل برای محاسبه خطرات موجود است. منابع زیادی در توسعه و رشد تجارت به شما کمک خواهند کرد.

پیش بینی

بررسی میزان و مقدار حرکت بمعنای آینده نگری است حتی اگر شما به زبان حال توجه داشته باشید. پیش بینی و برنامه ریزی در موفقیت مستمر شما حیاتی هستند.

پیش بینی رشد : تفکر استراتژیک

برای آنکه یک رهبر نافذ باشید باید مهارتهای خود را از طریق تفکر استراتژیک توسعه دهید. این تفکر فرآیندی است که با آن دید تجاری شما توسعه می یابد و تواناییهای خود را در کار تیمی وحل مشکلات تقویت می کنید. آن همچنین به شما در مواجهه با تغییرات کمک می کند تا برای معاملات خود طرح ریزی داشته باشید و فرصتها و احتمالات موجود را در نظر بگیرید.

تفکر استراتژیک شما را مستلزم می کند تا به یک پیامد ایده آل در خصوص کسب و کار برسید و آنگاه روی نکات عقب مانده کار کنید و آن از طریق توجه بر چگونگی توانایی در رسیدن به این دیدگاه بدست می آید. زمانی که دید استراتژیک را برای عملکردهای تجاری توسعه می دهید ۵ ، معیار متفاوت وجود داردکه باید روی آنها تمرکز کرد. این ۵ معیار به تعریف یک پیامد ایده آل کمک می کند. بعلاوه آنها شما را در توسعه مراحل لازم در ایجاد این بصیرت تجاری هدایت می کنند:

 • سازماندهی: سازماندهی یک تجارت شامل افرادی است که با آنها کار می کنید ، ساختار سازمانی کسب و کار شما و منابع لازم برای انجام همه امور ، سازمان شما چه شکلی است؟ ساختاری که از آن حمایت می کند به چه گونه است؟ افراد ، منابع و ساختار را چگونه برای رسیدن به یک پیامد ایده آل ترکیب می کنید؟
 • نظرات: زمانی که از هواپیما به دنیای پائین نظری افکنید ، نسبت به زمانی که روی زمین هستید بیشتر می بینید. تفکر استراتژیک مشابه آن است و این امکان را فراهم می کند تا از بالا نگاه کنید. با افزایش قدرت مشاهده شما از عملکرد افراد و چگونه حل مشکلات به طرز کارا و تشخیص میان آن راه حل ها آگاه می شوید.
 • دیدگاه: آن روش دیگری از تفکر است . در تفکر استراتژیک چهار نقطه عطف برای در نظرگرفتن زمان شکل گیری استراتژی تجارت وجود دارد: دیدگاه محیطی ، بازار ، پروژه و سنجش. دیدگاهها می توانند به عنوان وسیله ای برای کمک به تفکر ، شناسایی عناصر اصلی و تطبیق عملکردها برای دستیابی به موقعیت ایده آل محسوب شوند :

 نیروهای هدایتی: این نیروها که موجب رسیدن شما به یک نتیجه ایده آل می شود چیست؟ هدف و دیدگاه شما چیست؟ این نیروها در حقیقت اساسی برای تمرکز تجاری شما است ( به عنوان مثال از چه چیزی برای تحریک افراد استفاده می کنید تا به خوبی عمل کنند ).

این مطلب را هم بخوانید:   ۵ کسب و کار کوچک که با توئیتر رونق عجیبی گرفتند

مثالهای آن شامل : مشوق های فردی و سازمانی ، معیارها و اهداف ، عوامل تولیدی مانند عملکرد ، عوامل کمی مانند نتایج یا تجر به ها ، عملکرد منسجم ، کارایی و تولید است.

موقعیت ایده آل: بعد از کار روی چهار مرحله اول ، باید قادر باشید تا موقعیت ایده آل را تعریف کنید. موقعیت ایده آل شامل: شرایط لازم برای بهره مند بودن تجارت، فرصتهای تجاری آتی ، مهارتهای اصلی و استراتژیها و تاکتیک ها برای در هم آمیختن این عوامل

زمانیکه روی این ۵ عامل کاری آنید مهارتهای شما در امور زندگی افزایش مییابد و می توانید به دیگران القا کنید که ایده شما بهترین است.

در هنگامی که در جاده کار به موانع و چاله هایی برخورد می کنید ، اینها کارساز است. آیا این همان چیزی نیست که می خواستید؟ یک فرآیند خاص در تصمیم گیری مزایایی وجود دارد. مشخص ترین امتیاز کاهش سطح استرسی است که شما ممکن است آنرا تجربه کنید.

تصمیم های نافذ با استفاده از فرآیند مشخص ایجاد می شود. آنها بر اساس معیارها و ادراکی است که فرد تصمیم گیرنده اتخاذ می کند و شامل جایگزین ها و انتخابهای صحیحی است که خود در راستای تشخیص به موقع میباشد. تصمیم گیری نافذ ممکن است از معیارهای اجتماعی و انتظارات مربوط به آن تبعیت نکند، اما بر اساس آنچه که فرد تصمیم گیرنده در خصوص انتخابهای خود اتخاذ می کند باشد.

آگاهی از اطلاعات روز و قوانین

مطمئن شوید که زمانی که قوانین تاثیرگذار به کسب وکار کوچک پیشنهاد میشوند ، صدای شما شنیده می شود. معمولا” در خصوص کسب و کارهای کوچک انتقادهایی از نظر قانونگذاری وجود دارد. با یادگیری چگونگی ایجاد قوانین ، پیگیری قوانین مطرح شده ، مطالعه تحلیل های صورت گرفته توسط متخصصین و توضیح قوانین طرح شده ف سعی کنید صدای خود را در زمان انجام فرآیندهای قانونگذاری به گوش افراد ذینفع برسانید.

خروج از کسب و کار

خارج شدن از کسب و کار واقعیتی است که باید از همان مراحل اولیه کار در نظر گرفته شود. چنین پیش بینی نیازمند توسعه طرحهای احتمالی برای رویدادهایی است که حتی ممکن است هرگز اتفاق نیافتد.

طراحی برای خارج شدن از یک کسب و کار به اندازه برنامه ریزی برای شروع یک کار مهم است. خروج به موقع از یک موقعیت کاری به معنای عدم صرف هزینه ، زمان و جلوگیری از ناامیدی در آینده است. در زیر به بعضی موارد می پردازیم :

با برنامه ریزی به کار خود خاتمه دهید.

اگر تاکنون نسبت به این مسئله جدی فکر نکرده اید ، زمان آن رسیده است. خارج شدن از یک کسب و کار به راحتی ترک یک شغل است. در خصوص بیشتر ساختارهای تجارت کوچک ، این امر یک فرآیند چند مرحله ای است که ممکن است با توجه به اندازه سازمان و دلایل خاتمه کار هفته ها یا سالها به طول انجامد. در بیشتر موارد ، هدف نهایی به حداکثر رساندن معیار شرکت و تبدیل آن معیار به نقدینگی است. از افراد خبره کمک بگیرید تا به شما توصیه لازم را کنند. بنا به میزان و زمینه کسب و کار ، بعضی از این افراد مشاور شامل : وکلا ، حسابداران، ورشکستگان، دلالان حراج، متخصصین مالیاتی، بانکدارها هستند. شما می توانید در این زمینه به مشتریان و شرکای تجاری مطمئن مراجعه کنید.

گردآورنده: رضا فریدون نژاد

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *