Search
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
  • :
  • :

بااین راهکارها انگیزه‌تان را افزایش دهید

بااین راهکارها انگیزه‌تان را افزایش دهید

بااین راهکارها انگیزه‌تان را افزایش دهید

پشت کامپیوترتان نشستید و قصد دارید که کاری برای پروژه بعدی خود انجام دهید، اما پس از دو ساعت وقت‌گذرانی به خود می‌آیید و می‌بینید که هنوز هم کاری را به صورت جدی آغاز نکرده‌اید.

چرا این قدر مسامحه‌کاری آسان است، حتی زمانی که می‌دانید باید این کار انجام شود؟

پژوهش‌ها حاکی از آن است که مغز ما به دو نوع انگیزه متصل است. انگیزۀ داخلی (یا درونی) که با آن برای رسیدن به هدفی هدایت می‌شویم و زمانی است که کاری را به خاطر پاداش شخصی آن انجام می‌دهیم و انگیزه خارجی (یا بیرونی) که کاری را برای کسب پاداش یا اجتناب از تنبیه انجام می‌دهیم.

هریک از این نوع انگیزه‌ها می‌توانند کارآمد باشند. تصور بر این است که انگیزه داخلی به بهترین کار در درازمدت منتهی می‌شود، اما انگیزۀ خارجی می‌تواند ابزاری مفید در برخی موارد مانند رهنمودی برای تکمیل یک کار یا وظیفه‌ای باشد که بهره‌ای برای خود شما نداشته باشد.

مهم این است که بدانیم چگونه از این دو نوع انگیزه برای غلبه بر مسامحه‌کاری بهره بگیریم و فعال‌تر شویم. برای کمک به شما، در ادامه به ۵ تلنگر مغزی برای بهبود انگیزه و کارآیی بیشتر اشاره شده است.

۱- از هدفی بزرگتر بهره بگیرید.

هنگامی که خود را بی‌انگیزه می‌بینید سعی کنید بر هدف ورای آنچه انجام می‌دهید یا آن هدف بزرگتری که در سر دارید تمرکز کنید.

تمرکز بر هدف بزرگتر به شما احساس کار بر چیزی بیشتر داده و به بخشی بزرگتر از خودتان تبدیل می‌شود. این به معنای عمیق‌تر هدفی است که به دنبال آن هستید و شما را ساعات طولانی‌تری بر سر آن کار نگه می‌دارد.

این مطلب را هم بخوانید:   برای رشد، یا مربی شوید یا از یک مربی کمک بگیرید

۲- نشخوار فکری نداشته باشید.

کسانی که بیش از حد فکر می‌کنند، کاری آسان را با پیش بینی مشکلات غیرمحتمل دشوار می‌کنند. هنگامی که بیش از حد بر سر پروژه‌ای که کار می‌کنید، تفکر می‌کنید موجب ایجاد تنش و فشار بیشتر می‌شود. در نهایت، مانع انگیزه خود می‌شوید.

پژوهش‌ها نشان داده است که استرس مزمن و اضطراب می‌تواند به واقع موجب کوچک‌شدن مغز شما شود. ذهن آرام بهتر قادر به تمرکز و حل مشکلات خواهد بود.

برای مقابله با تمایل به فکر زیاد بر روی یک مسئله، اطمینان حاصل کنید که اهدافی که در سر دارید ساده و کوچک است. این روند اهداف شما را به تکه‌های قابل کنترل‌تر تقسیم می‌کند. بر انجام هر مرحله تمرکز کنید. این کار به نوبۀ خود موجب ایجاد انگیزه می‌شود، زیرا می‌توانید خود را برای رسیدن به اهداف خود رو به جلو ببینید.

۳- بر موانع ذهنی غلبه کنید

هیچ چیز به اندازۀ یک مانع ذهنی نمی‌تواند ذهن شما را بی انگیزه کند. فرآیند خلاقانه شما احساس محدودیت می‌کند و هیچ چیز به نظر درست کار نمی‌کند.

اینها بدین معنی است که در یک حلقۀ فکری منفی گرفتار شده‌اید. به خود می‌گوید: «چه جوابی برای این مشکل دارید؟ من چه کاری باید انجام دهم؟ من باید بدانم» بیشتر و بیشتر دور خودتان می‌چرخید و بیشتر خودتان را در معرض فشار قرار می‌دهید و درمانده می‌شوید.

برای رهایی از این وضعیت، با قالب‌بندی مشکل از دیدگاهی مختلف شروع کنید. نفس عمیقی بکشید، آرام باشید و به ناخودآگاه خود مهلت دهید تا پاسخ را بیابد. این روند همان لحظۀ «هان، فهمیدم!» است.

این مطلب را هم بخوانید:   راهنمای شروع یک کسب و کار کوچک

۴- با احساسات منفی مقابله کنید.

به احساس خود هنگام آغاز کاری توجه کنید. آیا از شروع وحشت دارید؟ آیا با پیش‌بینی‌ها خود را خسته می‌کنید یا انجام آن را دشوار می‌کنید؟ این طرز فکر به نوعی مانع محسوب می‌شود.

شما می‌توانید احساسات منفی را تغییر دهید، به شرط اینکه ذهن خود را برای سم‌زدایی خاطرات بد آموزش دهید. برای تضعیف درک بدبینانه از چیزی، به آن کار فکر کنید و ذهن خود را درگیر انجام آن کنید.

۵- خاطرات خوب خود را تقویت کنید

روش دیگر برای انگیزش بخشی طبیعی به خود، تقویت خاطراتی است که از موفقیت‌ها و دستیابی به اهداف داشته اید. با انجام این کار، می‌توانید انگیزه و الهام‌بخشی را در خود تقویت و تشویق نمایید.

برای انجام این کار، به یاد آورید که توانسته‌اید کاری را انجام دهید یا به هدفی برسید. تصور کنید که حافظه‌تان یک صفحه نمایش بزرگ است.

این حافظه را روشن کنید و با صدای بلند احساسات مثبتی که تجربه کرده‌اید را به یاد آورید. هرچه بیشتر این کار را بر حافظه‌تان انجام دهید، ذهن خود را مثبت‌تر خواهید نمود.

ترجمه : دریک آنلاین

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *