Search
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
  • :
  • :

استراتژیهای کارآفرینی: جستجوی فرصت

استراتژیهای کارآفرینی: جستجوی فرصت

استراتژیهای کارآفرینی: جستجوی فرصت

مسیر فرصت های کارآفرینانه را می توان به عنوان یک فرآیند خلاقانه توصیف کرد که شامل شش مرحله مجزا است این رویکرد با هدف کمک به شما طراحی شده تا ببینید چگونه می توانید خلاقیت خود را توسعه دهید و عقایدی را شناسایی نمایید که شما را به سمت کسب و کارهای جدید و ارزشمند سوق می دهد این فرآیند از عبارت جستجو استفاده می کند که به شما کمک می کند تا مراحل لازم برای طی کردن این فرآیند را به خاطر داشته باشید از این فرآیند که در جدول زیر نشان داده شده می توان در قبال ایده هایی استفاده کرد که توسط کارآفرینان خلق شده اند ، برگرفته از دیگر کسب و کارها و فرآیندها هستند یا از تجزیه و تحلیل نیازها یا مشکلات بازار پدیدار شده اند.

جدول جستجوی فرصت : رویکردی خلاقانه در قبال ایجاد ایده کسب و و کاری جدید

 

S = ارزیابی محیط

E= بسط دادن ایده

A= انطباق ایده با شرایط

R= اصلاح و ارتباط مجدد با عناصر تشکیل دهنده ایده

C= خلق فرصت

H= بهره برداری از ایده و توسعه نگرش

 

 

ارزیابی محیط

عقاید کسب و کارهای جدید یا محصولات ، خدمات ، فن آوری ها یا فرآیندهای جدید که کسب و کار کارآفرینانه حول محور آنها ایجاد می شود ، برگرفته از ارزیابی دقیق محیط خارجی است . این ارزیابی شامل عناصر مختلفی همراه با ابزارهای مفیدی برای کمک به شما جهت پرسیدن سوالات صحیح در قبال راه حل ها ، نیازها ، مسایل و فرصت های پیش بینی نشده در محیط است چه روند ها ، نیازها یا مسایلی را می توان در محیط شناسایی کرد ؟

این مطلب را هم بخوانید:   ۱۰ ویژگی زنان کارآفرین موفق

در مطالب آینده ، ابزار مدیریت استراتژیک TOWS ( تهدیدها ، فرصت ها ، نقاط ضعف و نقاط قوت ) به شما معرفی خواهد شد که با تجزیه و تحلیل مرسوم SWOT ( نقاط قوت ، نقاط ضعف ، فرصت ها و تهدیدها ) تفاوت دارد و به کارآفرینان اجازه می دهد تا راه  حل هایی استراتژیک را در قبال اطلاعات کشف شده از طریق تجزیه و تحلیل SWOT شناسایی نمایند .

همچنان که در محیط کسب و کار جدید قرار می گیرید ، باید مراقب فرصت ها و تهدیدهایی باشید که از طریق عوامل اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی ، قانونی و دیگری عوامل تحمیل می شوند و بر توانایی شما برای انجام کسب و کار جدیدتان تاثیر می گذارند.

همچنان که تلاش می کنید تا آنچه را در صنعت یا بازار بیاموزید که بدان علاقه دارید ، باید جمع آوری اطلاعات ثانویه را نیز آغاز کنید و از اینترنت ، تحقیقات صنعتی ، انجمن های بازرگانی ، مجلات ، خبرنامه ها و بسیاری دیگر از منابع بهره بگیرید این روشی عالی برای شکوفایی استعدادهای مشاهداتی شما است تا بتوانید به درک بهتری از روند های موجود برسید و انگشت خود را به سوی صنعت و محیط بازار نشان بروید.

بنابراین بررسی محیط مبتنی بر تجزیه و تحلیلی اثربخش است این نکته ای بسیار مهم است زیرا اگر کارآفرینان تنها از نتایج تجزیه و تحلیل بازار استفاده کنند یا به آنچه که از قبل می دانند ( یا فکر می کنند می دانند ) بسنده کنند ، بسیاری از ایده های خوب اصلاً برملا نخواهند شد.

این مطلب را هم بخوانید:   استراتژی هایی برای شناسایی فرصت ها(۳): تبدیل ایده ها به فرصت

چرا فورد نخستین مینی ون را تولید نکرد ؟ ایده تولید مینی ون به زمان لی یاکوکا و مهندس همکار او یعنی هال اسپرلیخ در شرکت فورد موتور باز می گردد هنری فورد دوم این ایده را رد کرد زیرا او بر این باور بود که این محصول موفقیتی در بازار نخواهد داشت به یاد داشته باشید این فورد بود که موستانگ را با موفقیت کامل ساخته بود و این در حالی بود که تصویر اتومبیل های مسابقه ای آن هرگز مطابقتی با محصولات جدید خانوادگی آن نداشتند یا کوکا و اسپرلیخ پس از کشمکش زیاد ، فورد را ترک کردند و به کرایسلر پیوستند. مبالغه نیست اگر بگوییم که مینی ون کرایسلر باعث بقای این شرکت در طول رکود اقتصادی اوایل دهه ۱۹۸۰ شد.

چرا بارنز و نوبل اولین شرکتی نبود که توان بالقوه فروش الکترونیکی کتاب را دید ؟ جف بزوس بانی آمازون ، کام این فرصت را دید تا بتواند کتاب را با استفاده از یک فن آوری جدید ارایه کند که تحولی را در روش توزیع کتاب ایجاد می کرد در حالی که شرکت بارنز و نوبل اقدام به حضور الکترونیکی در این عرصه کرده بود ، اما در آن زمان ، تمرکز کسب و کار اصلی آن ، بر فروشگاه هایش بود به علاوه آمازون رقابتی بر سر قیمت ها نداشت زیرا دیگر کتاب فروشی های الکترونیکی همچون بارنز و نوبل قیمت هایی قابل قیاس (یا حتی کمتر)از آمازون را ارایه می کردند.آنچه که باعث اوج گیری آمازون شد ایجاد و حفظ روابط آن با مشتریانش بود.وقتی مشتریان به سایت آمازون بازمی گشتند به آنها سلام می شد و توصیه هایی نیز بر مبنای اولویت هایشان در اختیار آنان قرار می گرفت تجربه ای که این شرکت ایجاد کرده بود ، دقیقاً همانند مراجعه به یک کتاب فروشی بود که فروشنده در آنجا به شما سلام می کند و پیشنهادهایی را در مورد آنچه که شما دوست دارید ، ارایه می نماید.

این مطلب را هم بخوانید:   ۵ صنعت جاافتاده برای کارآفرینان جوان

 

ادامه دارد…

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *