Search
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
  • :
  • :

از ایده تا واقعیت۵: چگونه ایده های جدید پیدا کنیم؟

از ایده تا واقعیت۵:  چگونه ایده های جدید پیدا کنیم؟

چگونه ایده های جدید پیدا کنیم؟

در این مطلب سعی شده است جنبه های مختلفی که باعث یافته شدن موفق ایده می شود، بررسی گردند. هیچ الگوریتم مشخصی برای یافتن ایده جدید وجود ندارد. بلکه با بستر سازی می توان میدان ظهور ایده های جدید را باز کرد .مطالعه این نوشته می تواند تا حدودی ذهن ایده پرداز را نسبت به اطراف خود روشنتر نماید و احتمال انتخاب ایده های موفق بیشتر شود.

مگا خلاقیت

قویا به شما توصیه می کنیم از دوره رایگان آموزش مگا خلاقیت در سایت ایده و خلاقیت و همچنین کانال مگا خلاقیت استفاده نموده و توان پیدا کردن بیش از یک میلیون ایده در دقیقه را پیدا کنید و در ضمن خود را به یک نابغه و نوآور تبدیل نمایید.

در آینده زندگی کنید

اگر شما خود را در شرایط بروز و پویا قرار دهید آنگاه احتمال بیشتری در یافتن ایده های آینده خواهید داشت. اگر مدام با نیازهای جدید روبرو شوید و پویایی خود را حفظ کنید آنگاه احتمال پی بردن به نیازهای آینده بیشتر خواهد شد. برای اینکار لازم است خود را در معرض قرار دهید. خود را در لبه تغییرات قراردهید. در معرض ایده ها و کاوشها و اطلاعات مختلف. اینگونه شما در آینده زندگی خواهید کرد و نیازهای آینده را تشخیص خواهید داد.

توجه کنید

خود را عادت دهید که به اتفاقات اطراف خود حساس شوید. به رویدادها و نیازها توجه کنید. به اندازه کافی روی آنها تمرکز کنید. این ذهن شما را برای یافتن ایده آماده می کند. اما باید دقت کنید که ذهن خود را مجبور به یافتن ایده نکنید. مثلا نگویید در یکماه باید ایده را پیدا کنم. به ذهن خود زمان دهید. خود را در محیط مرتبط قرار دهید.

علاقه داشته باشید

گاهی مانند تفریح بر روی پروژه مورد علاقه خود کار کنید. از میان کارهای سرگرمی گاهی ایده های خوبی در می آید.

نتیجه مهم در ایده یابی : “در آینده زندگی کنید و آنچه را که جالب به نظر می آید بسازید”  

مدرسه کارآفرینی

درس خواندن در مدرسه کارآفرینی می تواند به توسعه شبکه ارتباطات و کار تیمی بر روی ایده ها کمک کند. شروع یک پروژه جانبی و حتی غیر مرتبط با رشته درسی میتواند نقطه خوبی برای آغاز باشد. کارآفرینی اصلی نه از میدان درس بلکه از میدان عمل آغاز می شود.

این مطلب را هم بخوانید:   آموزش مگا خلاقیت – قسمت دهم

بازار شلوغ

بازاری که شلوغ است و رقبای زیادی دارد نشان از وجود انبوه نیازهای حل نشده است. اما بازار بزرگی که رقیب ندارد نمی تواند امیدوار کننده باشد. با خلاقیت می توان شیوه های ارائه محصول یا خدمات را به گونه ای تغییر داد که بخش از بازار را در اختیار گیرد. در اینجا اهمیت خلاقیت آشکار می شود.

نیازهای شخصی

بسیاری از ایده ها از نیازهای شخصی بر میخیزد. به جای آنکه در اندیشه رفع نیازهای دیگران باشیم بهتر است به نیازهای خود فکر کنیم. این می تواند منبع خوبی برای یافتن ایده های جدید باشد. از خود سوال کنیم که ما برای رفع کدام نیاز خود حاضر هستیم پول بدهیم؟

صحبت با دیگران می تواند به باز شدن موضوع و مشخص شدن نیازهای واقعی که جا افتاده اند کمک کنند. اگر بخواهیم مشکلات دیگران را توسط ایده خود رفع کنیم باید بتوانیم خود را جای آنها بگذاریم و فرض کنیم مشکل خودمان است. اینگونه تصور بهتری از تمایل آنها به ایده خود خواهیم داشت. این نیازمند یک دیدگاه منطقی و به دور از تعصب نسبت به ایده خود است.

مسیرهای غیرمستقیم

یافتن ایده های جدید برای کسب و کار بغرنج به نظر می رسد. برای همین بسیاری از افراد در آن شکست می خورند چراکه آنها مسیر مستقیم را انتخاب می کنند. بسیاری از ایده های موفق از مسیرهای غیرمستقیم کشف می شوند. فقط کافیست ذهنیت شخص و شرایط و بستر لازم فراهم آید آنگاه ایده های جدید در زمانی که اصلا پیش بینی نمی شود در برابر ما ظاهر می شوند.

برای اینکه متوجه شویم که به ایده جدیدی نیاز داریم زمان لازم است و اغلب این فاصله ها توسط ایده هایی پر می شوند که نه از روی کسب و کار بلکه از روی سرگرمی ایجاد شده اند.

همیشه مستقیما به سمت مشکل حمله نکنید. گاهی به مغز خود استراحت دهید. جستجو برای ایدههای جدید را مانند یک فعالیت مستمر در زمینه ادامه دهید.

این مطلب را هم بخوانید:   ۴ گام برای محافظت از ایده های شما

نتیجه مهم در ایده یابی : “در آینده زندگی کنید و آنچه را که دوست دارید بسازید حتی اگر عجیب و غریب باشد.”

 به ندای درون گوش دهید

زمانی که در لبه تغییرات قرار دارید آنچه را که کمبودش حس می شود خواهید یافت اما مستقیما به دنبال آنچه که کم است نروید و همچنین این فیلتر را در ذهن خود خاموش کنید : “آیا این تبدیل به شرکت بزرگی می شود؟”

اگر احساس خوبی نسبت به آن دارید آنرا شروع کنید. بعدها فرصت زیادی برای سنجش آن خواهید داشت.

سوال کنید

با سوال کردن می توانید درهای جدیدی به روی خود باز کنید. شرایطی را در ذهن خود فراهم کنید که مدام در حال بررسی سوالات و گزینه های پیش رو باشد. شبیه آنچه که در جلسات طوفان فکری انجام می شود. مثلا چرا ایمیل باکس من پر می شود؟ آیا بخاطر اینست که ایمیل های زیادی دریافت می کنید یا زمانی برای حذف آنها ندارید؟ چرا اینهمه ایمیل دریافت می کنید؟ مردم چه مشکلی را با ارسال ایمیل به شما می خواهند حل کنند؟ چرا ایمیل های را بعد از خواندن نگه می داریم؟ آیا ابزاری برای بهینه سازی صندوق ایمیل ما وجود دارد؟

شبکه بسازید

شما به یافتن ایده های جدید برای کسب و کار خود علاقه مندید و لذا ذهن شما مدام در جستجو می باشد. باید دانست که ایده های جدید در اتاق های بسته بوجود نمی آیند. بلکه آنها در روند مناسب خود و بستر مطلوب بوجود می آیند .برای ایجاد بستر مناسب بهتر است شرایط پیرامون خود را بهبود دهید. جریان گردش اطلاعات مفید در اطراف خود ایجاد کنید. این باعث می شود آمادگی برای یافتن ایده جدید داشته باشید. تنها کافیست جرقه ای در ذهن شما ایجاد شود. با ایجاد ارتباطات جدید و شبکه سازی شما در مسیر خلاقیت قرار گیرید و درست در زمانی که انتظار ندارید ایده جدید به ذهنتان خواهد رسید . برای شبکه سازی: 

  • در نمایشگاه ها شرکت کنید
  • در انجمن های مرتبط عضو شوید
  • در فوریوم های مرتبط عضو شوید و مشارکت داشته باشید اینها شرایط مناسبی پیرامون شما ایجاد خواهند کرد.

 نکته مهم:  “در یافتن ایده عجله نکنید بلکه بسترهای لازم را فراهم کنید و ذهن جستجوگر خود را بیدار نگه دارید”

این مطلب را هم بخوانید:   آموزش بسیار آسان دانلود ویدئو از یوتیوب بدون نرم افزار

 از جستجوی اینترنتی کمک بگیرید

سعی کنید مهارت های جستجوی اینترنتی خود را افزایش دهید. با کلمات بازی کنید و ار آنها جستجو های جدید بسازید. گاهی جستجو ها غیر مرتبط هم می تواند کمک خوبی کند. در سایت های مختلف کارآفرینی عضو شوید .

اشتراک خبرنامه را بگیرید.

در این صورت به صورت پیوسته اطلاعات مختلفی از طریق اشتراک های ایمیل خبرنامه ها به دست شما می رسد .

مطالعه آنها باعث می شود بستر مناسبی برای ذهن شما جهت یافتن ایده های جدید ایجاد شود.

با استفاده از محیط پهناور اینترنت می توان با انواع ایده ها و نظرات آشنا شد. محیط اینترنت برای برخورد و تضارب آرا مناسب می باشد. با مرور سایت ها و اشتراک در برخی از آنها، روزانه اطلاعات مفیدی به دست ما خواهد رسید. ممکن است در میان این اطلاعات ایده جدیدی به ذهن ما خطور کند.

 اگر تمام این کارها را انجام دادید و بازهم ایده را پیدا نکردید  

 اگر مسیر را نمی دانید و راه گم است و ابهام زیاد است و دقیقا نمی دانید که میخواهید چه چیزی تولید کنید. نگران نباشید به ذهن خود فرصت دهید. برای یافتن ایده به ذهن خود فشار نیاورید . به جای آن شرایط اطراف خود را بهبود دهید. مثلا خود را در مسیر جریان اطلاعات مربوط قرار دهید، مطالعه کنید، در فوریوم ها جستجو کنید. این ها ذهن شما را آماده می کند تا ایده خود را بیابید. آنگاه ممکن است در شرایطی که پیش بینی نمی کنید و بسیار زودتر از آنچه تصور می کردید ایده جدید در ذهنتان به روشنی شکل بگیرد.

در مطلب بعد برخی ابزار ایده یابی را به شما معرفی خواهیم نمود…

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *