Search
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
 • :
 • :

از ایده تا واقعیت ۹: اسبی برای تاختن

از ایده تا واقعیت ۹: اسبی برای تاختن

اسبی برای تاختن

مرحله ششم : چرخی برای حرکت  

ایده در ذهن شما شکل گرفته است. تحقیقات کافی هم در مورد آن انجام داده اید. می خواهید آنرا اجرا کنید. اما لحظه ای درنک گنید و این بخش را بخوانید.

برای پرورش ایده خود می توانید از الگوهای موفقی که در اطراف ما قرار دارند استفاده نمایید. الگویی مانند “چرخ برای حرکت”. با ایجاد انحنا در زاویه های شکسته در واقع امکان روان شدن چرخ پیش می آید. یک محیط دایره مانند کافیست تا چرخ های حمل و نقل را به حرکت درآورد.

با استفاده از الگوی چرخ ایده خود را به حرکت درآورید. سعی کنید سطوحی را که در برابر حرکت مقاومت می نمایند تشخیص داده و آنها را روان نمایید. از خود سوال کنیم که ایده ما قرار است کدام مشکل را روان کند؟

“مت مرولبگ” خالق ورد پرس می گوید : “وبلاگ نویسی مشکل بود تصمیم گرفتیم آسان کنیم”

مثال : مفهوم بازاشتراک(reshare) در فیس بوک مانند چرخی برای حرکت. برای روشنتر شدن موضوع به چرخ هایی که ایده فیس بوک را به جلو می راند اشاره می کنیم. چه چیزی باعث فراگیر شدن فیس بوک تا این حد شده است؟ چرا شبکه های اجتماعی دیگر تا این حد نتوانسته اند گسترش بیایند؟ اگر دقت نماییم می توان گفت آن چرخ اصلی که سیستم فیس بوک را به جلو می راند همانا مفهوم بازاشتراک یا reshare است.  در فیس بوک می توان محتواهای مختلفی را مشاهده نمود مانند هر محیط دیگری اما تفاوت فیس بوک این است که می توان آن محتوا را باز اشتراک نمود. یعنی آنرا با شبکه خود مجددا به اشتراک بگذاریم. این باعث تکثیر مطلب با سرعت بسیار بالا و طبعا گسترش شبکه خواهد شد. پروفایل هر شخص مانند وبلاگ او عمل می کند منتها پورفایل او صرفا وبلاگی نیست که خود نوشته باشد بلکه مجموعه ای از مطالبی است که خوانده و با دیگران به اشتراک گذاشته است. در فیس بوک چرخ بازاشتراک گذاری تا اندازه ای راحت شده است که می توان مطلبی را هرکجا تنها با یک کلیک به اشتراک گذاشت. این همان اهرم پیشران فیس بوک است.

با الهام از الگوهای اطراف خود می توان چرخ های پیشران ایده خود را طراحی نمود.

این مطلب را هم بخوانید:   چگونه با راه اندازی کافی شاپ حداقل ۲۴ میلیون تومان در ماه در آمد داشته باشیم ؟

ایده  جدید همان چرخ گردی است که گرد بودنش حرکت را هرچه بیشتر روانتر و روانتر می کند. در پیدا کردن و ارزش گذاری ایده جدید باید دید که چقدر چرخ را گرد کرده و کار را روان کرده.

 معرفی ابزار خلاقیت: برای اینکه تصور بهتری از چرخ های محرک ایده پیدا شود می توان به اصول خلاقیت TRIZ اشاره کرد. تکنیک هایی که در TRIZ معرفی می شود برای . در TRIZ تمامی محدودیت ها(موانع) خلاقیت به صورت سیستماتیک شناسایی شده و به عنوان الگویی در آمده است. برای هر الگوی محدودیتی، یک یا چند راه حل یا گشایش پیشنهاد شده است. راه حل ها به صورت انتزاعی می باشد منتها با شبیه سازی راه حل ها درمساله می توان گشایش های جدید را ایجاد کرد. TRIZ تلاشی برای راه حل یابی (به چرخ درآوردن) برای محدودیت ها (موانع) می باشد.در سایت triz40.com چهل اصل راه حل یابی مساله را می توان مشاهده و آزمایش نمود.

مرحله هفتم : اسبی برای تاختن

ایده برای تاختن نیاز به اسبی دارد که باید بر آن سوار شود. آنها ابزارهای تکنولوژیکی و فناورانه و سایر ابزارهای موجوددر اکوسیستم کارآفرینی کشور هستند. برای موفقیت ایده لازم است قبلا تحقیقی درمورد وجود ابزارهای لازم انجام شود. در اکو سیستمی که این ابزارها وجود ندارد نمی توان به موفقیت ایده خوشبین بود. به عنوان مثال ایده های فناورانه عموما نیاز به ابزارها و افزونه هایی دارند که در بازار فناوری آن کشور قابل تهیه است. با بررسی میدانی بازار فناورانه کشور می توان از وجود آنها مطلع شد.

مهم : قبل از اجرای ایده از توانایی های تکنولوژیکی و مهارتی اطراف خود برای اجرای آن باید مطلع بود. عدم شناخت از وضعیت واقعی این توانایی ممکناست منجر به تله افتادن ایده و نهایتا ناکامی آن شود. به عنوان مثال می توان به ایده سایت “دایره” اشاره کرد که با الهام از فیس بوک قصد راه اندازی شبکه اجتماعی وطنی  را داشته که نهایتا به خاطر عدم وجود ابزارهای تکنولوژیک کافی در بازار فناوری کشور به ناکامی رسید.

سوال : اگر مساله غیر منتظره ای پیش آمد چه؟

این مطلب را هم بخوانید:   از ایده تا واقعیت قسمت اول

زمانی که شما با تحقیقات مختلفی که در محیط آنلاین و بازارها انجام دادید به یکتا بودن ایده خود پی بردید آنگاه با خیال راحت و با تمام توان به پیش بروید. اما اگر در خلال جستجوی خود به محصولی برخوردید که قبلا در مورد آن اطلاعی نداشتید و یا ویژگی جدیدی دیدید که محصول شما در حال حاضر فاقد آن است، آنگاه چه می شود؟ این یک چالش معمول است و احتمال وقوع آن وجود دارد. چراکه همواره امکان یافتن اطلاعات جدید در تحقیقات مستمر وجود دارد. این جای نگرانی نیست. کمی تامل کنید. به مرحله هشتم بروید و یکبار دیگر ایده خود را بازبینی نمایید. فرصت تغییرات در ایده خود را باقی بگذارید. قبل از آنکه همه چیز را نهایی کرده باشید سعی کنید به ایده خود تلنگری دوباره بزنید. طوفان فکری راه بیاندازید و راه حل های جدید را مجددا بنویسید و برنامه خود طبق یافته های جدید بروز رسانی کنید.

مرحله هشتم : سنجش اولیه ایده

قبل از اینکه ادامه دهید سعی کنید به ده سوال زیر به صورت مکتوب پاسخ دهید :

 1. ایده شما قرار است کدام مشکل را حل کند؟ قرار است کدام چرخ را روان کند؟ کدام نیاز را مشخصا رفع کند؟
 2. آیا محصولات مشابه بازار را بررسی کرده اید؟
 3. فکر می کنید تفاوت ایده یا محصول شما با سایر رقبا در چیست؟ ناب بودن در ایده شما موجود است؟
 4. آیا  تنهایی شروع کده اید یا تیم تشکیل داده اید؟
 5. اگر بخواهید برای یک سرمایه گذار صحبت کنید او را چگونه متقاعد می کنید؟
 6. آیا به راه های غیر مستقیم برای رفع مشکل هدف اندیشیده اید؟
 7. تا چه اندازه اصل سادگی را رعایت نموده اید؟
 8. آیا می توانید ایده خود را در ۳۰ ثانیه توصیف کنید؟
 9. آیا موفق شده اید اولویت ها را ببینید؟ شاخ و برگ های اضافی را بزنید؟
 10. دلایل مهمی که به شما امیدواری می دهد که این ایده موفق خواهد شد کدام هستند؟

  مرحله نهم : خود را متمایز کنید.

تحقیقات و ارزیابی های اولیه را به پایان رسانده اید. هم اکنون باید تعیین کنید که چه چیزی محصول شما را فوق العاده می کند. یعنی چه ویژگی محصول شما را از سایر محصولات متمایز می کند. این مهمترین بخش کار است چراکه برای معرفی خود در میان انبوه محصولات مشابه باید خود را به شیوه ای خلاقانه از سایرین متمایز سازید. این تمایز باید برای مشتری ارزشمند باشد. این تمایز مانند اسبی است که ایده خود را بر روی آن سوار کرده و به سرعت می رانید. لذا اسبی صحیح برای تازاندن ایده خود در بازار پیدا کنید. توجه مشتری به ارزش های ویژه ای جذب خواهد شد که شما در محصول خود فراهم می کنید.

این مطلب را هم بخوانید:   از ایده تا واقعیت ۱۸: خود را مجبور به ابداع نکنید!

تمرین عملی شماره ۱ : برای اینکه وارد دنیای رقابت شوید باید بتوانید متفاوت باشید. برای این باید بتوانید تفاوت محصولتان را با بقیه مشخص کنید. این نیاز به قدرت تشخیص تفاوت ها دارد. برای اینکه در این زمینه تمرین نمایید به فروشگاه زنجیره ای سری بزنید و محصولات چیده شده در یک قفس را ببینید. سعی کنید تمایز آنها را از همدیگر تشخیص دهید. ببینید محصولات مختلف چگونه خود را از سایر محصولات مشابه جدا و شاخص می سازند. این کمک می کند توانایی تشخیص و تفکیک شما بهبود یابد و مزیت رقابتی و ارزش قیمتی محصولات ویژه برایتان بیشتر مشخص شود.

تمرین عملی شماره ۲ : برای اینکه دید بهتری نسبت به مزیت رقابتی خود پیدا کنید فرض کنید برای ورود به بازار رقبای زیادی دارید و همه در سطح قوی کار می کنند.آنگاه ارزش افزوده من نسبت به آنها چیست؟ تمایز من نسبت به آنها چیست؟ برای مثال می توان به بستنی آیس پک اشاره نمود. در حالیکه سالها بستنی به عنوان یک محصول با تیراژ بالا و رقبای زیادی تولید می شد اما بستنی آیس پک با تغییرات کوچکی در نحوه تولید و بسته بندی آن توانست مزیت رقابتی ویژه ای در میان انبوه تولید کنندگان پیدا کند. این نیاز به ریزبینی خاصی دارد.

همفکری

 

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *