Search
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
  • :
  • :

آموزش مگا خلاقیت – قسمت ششم(چگونه در دقیقه یک میلیون ایده تولید کنیم؟)

آموزش مگا خلاقیت – قسمت ششم(چگونه در دقیقه یک میلیون ایده تولید کنیم؟)

آموزش مگا خلاقیت – قسمت ششم(چگونه در دقیقه یک میلیون ایده تولید کنیم؟)

با نام خدا و سلام و احترام خدمت همه شما دوستان و سروران گرامی امیدوارم مطالب گذشته برای شما عزیزان مفید باشد و تمرینات رو انجام داده باشید و همچنین دو قانون بسیار مهم مگا خلاقیت را یاد گرفته و بکار بندید قوانین مگا خلاقیت چه بودند:
۱- دست از دست کشیدن بکش
۲- چرا نه به هر نه ای – یا به هر ممکن و غیرممکنی بگو “بله”

قبل از شروع کردن این جلسه ، از  کلیه دوستان که به بنده لطف داشتند و با نظرات و پیشنهاداتشون سعی در هر چه بهتر شدن مطالب دارند کمال تشکر را دارم و از جمله پیشنهادات دوستان راه اندازی کانال مدیای ایده و خلاقیت بود که به دیده منت گذاشته و اجرایی نمودیم.امیدوارم همه دوستان با حمایت و بیان نظرات و ایده های سازنده ما را یاری نمایند.
باز هم تشکر

خوب در این جلسه مطلب بسیار مهمی را با هم خواهیم آموخت و تمرین خواهیم نمود.در این جلسه یاد خواهیم گرفت که چطور چگونه در عرض یک دقیقه ، یک میلیون ایده تولید کنیم.

اگر به نظر شما چنین ادعایی بی مورد باشد، بدانید که شما دومین قانون مهم مگا خلاقیت را زیرپاگذاشته اید و باید به عقب برگشته و مطالب و تمرینهای جلسات مربوطه را انجام دهید.

هر چیزی که امروز عالی به نظر می آید ، زمانی غیر ممکن به نظر میرسید.
ضرب المثل چینی

از طریق جهش هایی که در جلسه قبل راجع به آنها صحبت کردیم (اگر یادتان نمی آید به مطالب قبل مراجعه فرمایید)، شما به طور غیر قابل تصوری میتوانید سرعت تان را در تولید ایده های جدید بالاببرید. شما در مسیری به سوی مگاخلاقیت قرار گرفته اید ولی ابتدا بهتر است کمی به عقب برگردیم و منظورمان را از خلاقیت مشخص کنیم. هر جریان خلاق را شتاب دهنده چیزی در نظر بگیرید که آن را بهتر و سریع تر میسازد اگر به خلاقیت این گونه نگاه کنیم میتوانیم تشخیص بدهیم که آیا فرایندی واقعا خلاقانه هست یا نه . مثال های زیر را در نظر بگیرید:

–  حاملگی و زایمان طبیعی خلاقیت محسوب نمیشود اما سرعت بخشیدن به این فرایند از طریق لقاح خارج از بدن مادر که در محیطی مساعد برای رشد ، سرعت طبیعی لقاح و تبدیل جنین به نوزاد را افزایش میدهد خلاقیت است.
–  بذر افشانی طبیعی توسط گیاهان جهت تکثیر خلاقیت نیست اما کوددهی و غنی سازی خاک برای سرعت بخشیدن به فرایند رشد و افزایش محصول خلاقانه است
–   زیبایی ذاتی خلاقانه نیست اما عمل یک آرایشگر خلاقانه است چون میتواند هم قیافه کم سن را به سرعت بالغ جلوه دهد یا بر عکس صورتهای پیر را جوان کند.

و خیلی از مثال ها و مواردی که خودتان می توانید آن ها را بررسی کنید

بنابراین کلیه فعالیت ها همانند:آشپزی،نقاشی،هتلداری،کشاورزی و….. میتواند فعالیتی خلاق باشد این خلاقیت میتواند درجه بندی شود به این معنی که این فعالیتها میتوانند کمتر یا بیشتر خلاقانه باشند ولی به هر حال اشخاصی که پختن ، نقاشی کردن ، طراحی کردن ، بافتن ، نوشتن و شخم زدن را اختراع کردند و سرعت طبیعی کارهای ما را شتاب بخشیدند. حتی کارهای بسیار معمولی هم مانند دویدن میتوانند با خلاقیت انجام شوند دویدن با اسکیت ، دویدن بدون مقصد و غیره .

با این دید جدید نسبت به خلاقیت ، واضح است که میتوان کیفیت و کمیت هر عمل خلاقانه و همچنین میزان بازدهی و کارآیی فرایندهای خلاقانه را محاسبه کرد با محاسبه عددی همه این عوامل میدانیم که بازده خلاقانه مان نیز میتواند افزایش یابد
هر چند قبل از شروع این مراحل ابتدا بهتر است کاری را انجام دهیم که میدانیم میتوانیم.

تفکر طبیعی
دکتر الینیکف اینگونه بیان می نماید:
من در سمینارهایم ، قبل از شروع کار بر روی مگا خلاقیت از دانش آموزانم میخواهم کی یک شی جدید مانند یک یا چند خودکار ابداع کنند به آنها اجازه میدهم پنج تا ده دقیقه بر روی آن وقت بگذارند حال نوبت شماست شما خودکاری جدید ابداع کنید.
بعداز پنج تا ده دقیقه چند خودکار جدید توانستید ابداع کنید ؟ وقتی من این سوال را مطرح میکنم دانش آموزان تعجب میکنند چون من از آنها نخواسته بودم هر تعداد خودکاری که میتوانند بسازند ، خوب حق دارند تعجب کنند ما دوباره مطالب پیشین را مرور کردیم و آنها به یاد آوردند که من گفتم یا یک یا چند خودکار و تعدادش را بر عهده خودشان گذاشتم و اکثریت فقط یک خودکار ابداع کردند. بعضی از شاگردان از نشان دادن سه نمونه خودکار جدید به خود میبالیدند. اگر حداقل یک نفر پنج یا هفت نمونه اختراع کرده بود هم من خوشحال میشدم. با وجود این آنها فکر میکردند که کیفیت طرح هایشان خیلی خوب است . بنابراین ، ما تعدادی از توصیفاتشان را شنیدیم جالب بودند ، من آنها را تحسین میکنم و قول میدهم که حتما به قسمت کیفی سوال برگردم و جواب ها را بررسی کنم و همچنین به آنها یادآوری میکنم که قاون اول ، دست از دست کشیدن بردار است . تصادفی نیست که بعنوان اولین قانون انتخاب شده است. همه چیز از جمله کیفیت در مرحله بعدی مطرح میشود. شاگردان من ( و شما) میدانند به وجود آورنده یک ایده جدید چقدر مشکل است و همچنین میدانند که فکر کردن نیز زمان میبرد این مورد بخصوص نیز مثالی برای تفکر طبیعی بود تفکر طبیعی خلاق است بعضی محققان بر این عقیده اند که هوش به مفهوم کلی یعنی توانایی حل خلاقانه مسائل .

هر چند میزان خلاقیت در این موارد با مورد دیگر میتواند تفاوت عظیمی داشته باشد. پس بگذارید دوباره بگویم هر فرد ممکن است کمتر یا بیشتر خلاق باشد اما نمیتوان اصلا خلاق نباشد . همان شخص  میتواند در یک حالت کمتر خلاق باشد و در حالت و شرایط دیگر بیشتر.  خلاقیت بیشتر درجه ای از نبوغ و ابتکار است تا قسمتی ثابت و پایدار از فرایند تفکر انسان

این مطلب را هم بخوانید:   تلفن همراه شما، گنجینه‌ای از فلزات قیمتی

زمانی که سوال این است که چطور خلاقیت یک فرد را بیشتر کنیم ، سوال دیگری مطرح میشود : که تا چه اندازه ای میخواهید خلاقیت آن فرد را افزایش دهید ؟ آیا میخواهید دو برابرش کنید ؟ یا سه برابر ؟ یا ده برابر؟ آرزویتان چیست ؟ آیا آرزو دارید فقط یک مقدار خلاق تر باشید ؟ یا تا هر اندازه ای که ممکن است ؟   یک فرد معمولی میتواند بین یک تا ده ایده در ده دقیقه خلق کند ( بین یک دهم تا یک ایده در هر دقیقه ). افراد با استعدادتر میتوانند ده ایده در هر دقیقه خلق کنند ( مخصوصا اگر از آنها خواسته باشند تا هر چند ایده ممکن را تولید کنند ) . یک نابغه فرضا میتواند  ۱۰۰ ایده در یک دقیقه تولید کند که البته به این معنی نیست که واقعا همین تعداد به وجود می آورد. بلکه ایده هایش جهشی هستند و در یک سطح با ایده های فرد معمولی نیستند.

من به شما قول میدهم که خواهید توانست یک میلیون ایده در یک دقیقه خلق کنید آیا به من اطمینان میکنید؟ قاعدتا. خیلی از مردم این حرف را باور نمی کنند : آنها سر تکان میدهند و میگویند : نه. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید من واقعا متاسفم . شما دومین قانون مگاخلاقیت را شکستید. وقتی در فکرتان «نه » شنیدید چه باید بگویید ؟ چرا که نه ؟

خوب حال میتوانیم به تمرینی بپردازیم که این حرف را به شما ثابت خواهد کرد.

در حدود دویست روش  و تکنیک وجود دارد که شما میتوانید برای افزایش کمیت و کیفیت ایده های تان از آنها استفاده کنید. بعضی از آنها ممکن است فقط کمی تعداد ایده هایتان را افزایش دهند و بعضی دیگر شما را به اوج میرسانند . آیا دوست دارید دنیا را  از بالا تماشا کنید

مثل اینکه :دوست دارید دنیا را از بالای قله یک کوه بلند ببینید یا از روی یک سفینه؟

دکتر الینیکف روشی را معرفی می نماید به نام  ( خلق همزمان ایده های بسیار از طریق تجزیه و تحلیل ساختارشناسانه )  BAMMA که به مگا خلاقیت منتهی می گردد.

برای اینکه با این روش فوق العاده آشنا بشیم مثالی خواهیم زد و تمرین خواهیم نمود

یک خودکار فشاری را در نظر بگیرید:ابتدای اجزای تشکیل دهنده یک خودکار را لیست کنید و آنها را زیر هم بنویسید. مطمئن شوید که حداقل ۱۰ مورد نوشته اید. ( برای آسان کردن محاسبات بعدی) از جدول زیر بعنوان نمونه استفاده کنید

۱

دوستان در سمت راست اجزای تشکیل دهنده یک خودکار فشاری نوشته شده است

سپس قسمت وسطجدول را با طوفان ذهنی ایده های مختلف که راجع به هر کدام از اجزا به ذهن تان میرسد پرکنید. اما هر مورد را جداگانه پرکنید. برای مثال مشخصاتی که برای ساچمه خودکار به ذهن تان میرسد ممکن است به این صورت باشند : توپ پلاستیکی ، توپ شیشه ای ، توپ مربعی ( چه جهشی ) ، توپ مثلثی( چرا که نه) ، توپ فارغ التحصیلی ( جهشی دیگر ) ، توپ فوتبال ، توپ برنده ، توپ تر ، توپ صیقلی ، توپ قرمز و برای هر قسمت حتما ۱۰ مورد لیست کنید تا در محاسبات دچار مشکل نشوید.

برای دوستانی که در مورد طوفان ذهنی  اطلاعی ندارند عرض کنم:
طوفان ذهنی روشی است برای خلق تعداد زیادی ایده در یک بازه زمانی مشخص.در این روش به هیچ وجه ایده ها نقد نمی شوند و هرچه ایده ها عجیبتر و دور از ذهنتر و مضحک تر باشند بهتر ولی باز هم کسی حق انتقاد ندارد(این منتقد می تواند خودتان باشد یعنی خودتان هم نمی توانید از ایده های خود در طوفان فکری یک نفره ایراد بگیرید)

بعضی از این مشخصات ماننده ( توپ مربعی ) ممکن است عجیب به نظر برسند. با این وجود این توپ در خودکار  صرفا برای رساندن جوهر به کاغذ است حتما نباید گرد باشد. مخصوصا کلمه توپ قوه تصور شما را محدود میکند ( این مانعی است زبانی ، یا معنایی ، مانعی که باید بر آن غلبه کنید ) این « وسیله نوشتاری » میتواند به شکل جعبه ، یا چرخ ، دنده دار یا هر چیزی باشد.مثلا خودکاری را تجسم کنید که به جای ساچمه ، چرخ دنده داری دارد و جوهر را بریده بریده بیرون میدهد. چه پیشرفتی برای گرافیست ها میتواند باشد . بالاخره ما از قلم پر به خودکارهای ساچمه دار رسیده ایم حال چرا نتوانیم از این هم فراتر رویم ؟

لطفا دقت نمایید قلم پر :منظور قلم هایی بود که از پر پرندگان در قدیم استفاده می نمودند

زمانی که در حال نزدیک شدن به ویژگی دهم در هر ردیف هستید از خود بپرسید آیا ممکن است خودکاری بدون هیچ ساچمه یا توپی داشت ؟ زمانه که مردم میگویند «بله » من یک ستون مخصوص در سمت چپ جدول درست میکنم و یک (۰) صفر در آن مینویسم این به معنای انتخاب هیچ یا صفر ساچمه است توپی وجود ندارد.

توجه بفرمایید:
اگر شما در تولید ایده ها به مشکل برخوردید، از تکنیک دیگری استفاده کنید و ردیف ها را با کلمات تصادفی ، خواه از لغت نامه یا از هر کتاب دیگری که در اختیار دارید پرکنید.

۲

خوب دوستان نمونه جدول به صورت بالا مثالی است که مطمئنا در صورت انجام تمرین توسط شما با جدول بالا متفاوت خواهد بود

بعد از اینکه این ماتریس را کامل کردید ، شروع به ترکیب گزینشی کنید. سعی کنید ویژگی های متنوعی را در یک خودکار با هم در نظر بگیرید. ترکیبات متنوعی به وجود بیاورید . دانش آموزان معمولا حیرت زده میشوند وقتی میبینند همه چیز متناسب از آب در می آید . ترکیبات ابداع شده و در نتیجه مدل های به وجود آمده احتمالا به شکل زیر خواهند بود
–  ساچمه چهارگوش
-جوهرسمی
–  بدنه قابل تعویض
–  سرسوزنی
–  نوک۵۰ هزار تومانی
–  فنر تازه
– گیره ویدیویی
–  کارتریج رژ لب
–  کمربند اختری
–  دستگیره چشمی

این مطلب را هم بخوانید:   انتخاب شیوه ارتباط اینترنتی مناسب

باعرض معذرت قسمتی که در جداول “بنده” تایپ گردیده در واقع”بدنه” می باشد که بدینوسیله عذرخواهی می نمایم

بعضی از مردم ممکن است با تصور نوک قلم ۵۰ هزار تومانی مشکل داشته باشند ولی بیایید به آن اینطور نگاه کنیم : هر خودکا را با ۵۰ هزار تومان چسبیده به آن میخرید یا زمانی که صورت حساب تان در یک رستوران بیش از ۵۰ هزار تومان است یک خودکار مخصوص به عنوان یادگاری و قدردانی  به شما هدیه داده میشود به همین شکل یک گیره ویدیویی را تصور کنید یا یک کمربند اختری و الی آخر . شرط اصلی در این است که هیچ یک از مشخصات را نادیده نگیریم یا دور نیاندازیم. فقط برای هر یک از ترکیبات یک یا دو خودکار جدید ابداع کنیم.

وبالاخره زمانی که تعداد نسبتا قابل قبولی خودکار ابداع گردید، برگردید و کیفیت و میزان بدیع بودن این خودکارها را بررسی کنید آیا کسی تا به حال خودکاری مانند چیزی که در مثال قبل توصیف کردیم دیده است ؟ قطعا هیچ کس تا به امروز چنین خودکاری ندیده است. بنابراین میتوان گفت که درجه ابتکار آن بالاست.

در این دوره ها ما به مراجع ثبت اختراع نمیرویم. بلکه خودکارها را تجسم میکنیم، و از دانش گروهی مان ( طوری که انگار دانش جهانی است ) برای اینکه معین کنیم آیا این آن خودکار در جهان وجود دارد یا نه ، استفاده میکنیم ما نمونه های متعددی را به این شکل بررسی میکنیم همه آنها از کیفیت و بدیعیت زیادی برخوردارند ، واقعا ، ایا شما تا به حال خودکاری با توپ چهارگوش دیده اید ؟

از لیست تان بهترین خودکار را انتخاب کنید ، دکتر الینیکف می گوید: زمانی که من از شاگردانم میخواهم بهترین خودکارشان را نام ببرند ، به ستون صفرها اشاره میکنم و از آنها میپرسم « آیا بهترین خودکار ، خودکاری نیست که توپ (ساچمه) داشته باشد ، نه جوهر ، نه بدنه و نه هیچ چیز ، خودکاری که هیچ جسمی نداشته باشد ولی همچنان بتواند بنویسد؟ »  بعد از بررسی چند مثال آنها هم تصدیق میکنند. در اینجاست که من تکنیک ( IFR) یا آخرین نتیجه ایده آل را معرفی میکنم. مفهوم قدرت فوق العاده زیاد اکتشافی .  جنریک اس . آلتشولر  اولین بار این مفهوم را برای کمک به مردم در پیدا کردن بهترین نتایج ممکن در ابداعات مطرح کرد به طور خلاصله IFR ایده مکانیزم صفر است که با وجود این ، عملکرد مورد انتظار را کاملا برآورده میکند. طوری که به نظر میرسد کارها خود به خود انجام میشوند. به هیچ مکانیزمی نیاز نیست چیزی میخواهید – انجام شده .  شما بدون ماشین یا هواپیما میتوانید مسافرت کنید: teleportation شما بدون فریاد زدن ، بدون پرچم یا کدهای مورس ، ارتباط برقرار میکنید  : دکمه را فشار میدهید ، صحبت میکنید و تمام . اگر چه هنوز کاملا ایده آل نیست . هنوز دکمه ای وجود دارد که باید فشار داده شود ولی به ایده آل نزدیک است. آلتشولر همچنین نشان میدهد که همه نظام های تکنولوژی در جهت IFR در حرکتند به این علت که در هر دستگاه ارتقا یافته میزان « ایده آل» بودن است که افزایش می یابد.

جهش به سوی تفکر مگاخلاقانه

هنگام کارکردن بر روی جدول ، شما داشتید جهشی به سوی تفکر مگاخلاقانه بر میداشتید . به این صورت که :
چند خودکار جدید در این جدول داریم ؟ شاید بعضی میگویند صدتا و بعضی میگویند بیشتر. من به ندرت پاسخ صحیح را میشنوم تعداد خودکارهای جدید برابر است با تعداد ترکیبات حاصل شده که برابر است با فاکتوریل تعداد ویژگی های این خودکار دوباره به جدول برگردید. مشاهده میکنید که هر یک از مشخصات هر کدام از اجزاء میتوانند با مشخصات دیگر اجزا ترکیب شود. یک تغییر کوچک ، میتواند صدها نمونه متفاوت ایجاد کند . بعلاوه ، یک خودکار ممکن است حداقل مشخصات را داشته باشد( صفر جزء = IFR )  ( اخرین نتیجه ایده آل ) و یا همه آنها را . و به این معنی که ممکن است خودکاری با هر صد ویژگی ایجاد شود و یا هر صد ویژگی ان در یکی از اجزا باشد. اگر ستون ها و سطرها را جابجا کنیم ایا میتوانید خودکاری با ساچمه ( توپ) ای که هم ویدئو دارد ، هم رادیو  و کامپیوتر و رژ لب و هم شفاف است و قابل خورد ن تصور کنید ؟
بدون شک خیلی میتواند به درد بخور باشد . شاید برخی از شما به بنده اینطور خورده بگیرید که « ساچمه قابل خوردن دیگر غیرقابل باور است » خوب اینکه خیلی عالی است هرچه باورنکردنی تر باشد بهتر است . من ایده های غیرعادی را بیشتر دوست دارم . علاوه بر این برای اینکه ایده ای نبوغ آمیز باشد لازم است که تا حدی احمقانه باشد به همین دلیل هم آلبرت  انیشتین گفته « ایده ای که از ابتدا مسخره و عجیب نباشد جای امیدواری زیادی ندارد».

حال بیایید نمونه هایی که با توپ ( ساچمه ) خوردنی میتوانیم ابداع کنیم را کشف کنیم. در اینجا چندکاربرد مختلف ممکن است. برای مثال کودکان هنگام نوشتن دوست دارند خودکارشان را گاز بگیرند. و این عادت بدی است. خوب میتوان این عادت را با استفاده از اسانس های تلخ بر روی خودکار برطرف نمود. میتوان یک توپ خوردنی بر نوک خودکار قرار داد تا وقتی بچه ها خودکار را گاز میزنند مزه تند یا مزه خردل احساس کنند. این یک نمونه توپ خوردنی ؛ اما بد مزه است در نتیجه بعد از چندبار گاز زدن تصادفی این عادت بد برطرف میشود. نوع دوم میتواند توپ (ساچمه خودکار) خوردتی با خاصیت دارویی باشد. نوع سوم نیز میتواند غذایی بسیار پرکالری باشد که در ساچمه خودکار و برای جاسوس ها قرار داده شده باشد تا در شرایط اورژانسی مورد استفاده قرار بگیرد ( گرسنگی ، جایی که دسترسسی به غذا نباشد و غیره ) آیا به اندازه کافی عجیب و باورنکردنی بود؟

این مطلب را هم بخوانید:   ۴ نکته برای تست ایده کسب و کار تان

حال برگردیم به تعداد نمونه هایی که از طریق جدول ابداع میشدند. در ریاضیات تعداد ترکیبات از روش فاکتوریل گرفتن حساب میشود و به شکل n نشان داده میشود

جدولی که ما ساختیم شامل ۱۰(ستون ) × ۱۰(ردیف ) = ۱۰۰ عنصر است . چطور میتوانیم تعداد ترکیب های بدست آمده از ۱۰۰ عنصر را حساب کنیم ؟ این عدد برابر است با   معنی این عبارت ، هر چه باشد بسیار بیشتر از بیست یا سی میلیون است . چون حتی فاکتوریل عدد ۱۵ عددی در مرتبه تریلیون است. صریح بگویم این عدد به طور غیرقابل تصوری بزرگ است.
۱۰۰!=۹٫۳۳۲۶۲۱۵۴۴۳۹۴۴۱۵۲۶۸۱۶۹۹۲۳۸۸۵۶۲۶۷e+157

به هر حال برای ساده تر کردن محاسبات ( و اینکه زیاد حریص نیستیم ) فرض را بر این بگیرید که فقط ۳۰ میلیون ترکیب تولید کردیم.
بنابر این اگر برای ۳۰ دقیقه کار کنید ، بهره کار شما برابر خواهد بود با ۳۰ میلیون ایده ( یا ترکیب ) تقسیم بر سی دقیقهکه برابراست با یک میلیون ایده در هر دقیقه .
در نتیجه:شما یک میلیون ایده در دقیقه تولید کرده اید.

آیا شگفت انگیز نیست؟

این یعنی مگا خلاقیت !
رسیدن به این سطح ، شما را تبدیل به یک مگا خلاق میکند و ذهن شما را یک ذهن مگا خلاق ! تبریک میگویم!

شاید بپرسید آیا می توانم این روش را برای بقیه وسایل هم بکار ببرم؟ جواب مطمئنا “بله” است.

بسیار خوب ، بیایید این روش را یکبار دیگر و در مورد موضوع دیگری به کار ببندیم .

اینبار خودتان در منزل این کار را انجام دهید فقط یکبار مراحل را با هم مرور می کنیم.

من اینبار مثلا چراغ مطالعه ( چراغ رومیزی) را انتخاب میکنم ابتدا چه باید کنیم؟

بله آفرین ابتدا آن را به اجزا و قسمت های تشیکل دهنده اش تقسیم میکنیم.

جدول خود را با سه ستون کشیده مانند جدوی که برای خودکار در بالا به کار بردیم البته شما می توانید به سلیقه و خلاقیت خود جدول را تغییر داده زیباتر و یا منظم تر رسم کنید

خوب اجزای تشکیل دهنده چراغ مطالعه کدام ها هستند؟
آفرین !!
پایه – چراغ – ستون چراغ – کلید – حباب یا لامپ – سیم برق – سایه بان و …..

حالا اجزا را در ستون سمت راست وارد کنید

در مرحله دوم شما یک طوفان فکری یک نفره راه می اندازید و هر چه در رابطه با هر کدام از اجزا به ذهنتان می رسد را در ستون وسط می نویسید.(حداقل ۱۰ مورد)
همانطور که قبلا هم اشاره کردیم اگر برای شما فکر کردن به هر ایده در مورد هر کدام از اجزا مشکل است،می توانید کلمات تصادفی از هر کتاب و یا لغت نامه استفاده کنید و آن ها را در ستون وسط بنویسید

وقتی به دهمین کلمه در هر ردیف رسیدید فکر کنید ببینید آیا می شود آن جزء تشکیل دهنده را حذف نمود؟ اگر جواب مثبت است یک عدد صفر در ستون صفر مربوط به آن جز سازنده بگذارید و به همین طریق ادامه دهید تا جدول پر شود

حال میزان نو بودن و بکر بودن ایده خود را با ترکیب ایده ها به ترتیب بررسی کنید و انواع چراغ های رومیزی با قابلیت های استثنایی را بیافرینید.

اگر شما قصد اختراع کردن وسیله ای دارید  این روش برای شما بی نهایت موثر و مفید خواهد بود.فقط کافیست مراحل را به ترتیب انجام داده و از نتیجه کار لذت ببرید.

شما میتوانید از این روش برای تولید ایده و راه حل در همه زمینه ها استفاده کنید. حداقل ۱۰ مورد تمرین کنید.دغدغه های شغلی ، بسیار عمیق در ذهن ما جای گرفته اند و ایده ها در این زمینه بیش از حد درگیر با واقعیت به نظر میرسند .ما باید مقداری به عقب برگردیم و ذهن مان را با این روش های جدید ورزیده کنیم تنها در این صورت است که میتوانیم به  درگیری های روزمره  ذهن مان برگردیم و این استراتژی های جدید را در مورد مسائل سابق مان به کار بندیم. نوابغ این گونه عمل میکنند. فکر میکنید چرا انیشتین نواختن ویولون را دوست داشت ؟

زمانی که در این فرایند ذهنی سازماندهی شده ویژه ، ماهر شدید ، قادر به تولید یک میلیون ایده در دقیقه خواهید شد. بنابراین شما یک  مگا خلاق خواهید بود. این روش موفقیت آمیز است اما باید تمرین کنید تا در آن ماهر شوید و بیشتر سعی کنید تا استاد شوید. با وجود این اگر شما تمرینات این جلسه را انجام دادید ، بدانید که در مسیر مگا خلاقیت در حرکتید. حال درک بهتری از BAMMA ( خلق همزمان ایده های بسیار از طریق تجزیه و تحلیل ساختار شناسانه ) پیدا کرده اید. ما از همان طوفان ذهنی استفاده میکنیم. اما از طریق جدول، کارایی اش را چندین برابر افزایش میدهیم. بدین معنی که اجزا را جداگانه از طوفان ذهنی میگذرانیم و بعد نتایج را با هم ترکیب میکنیم.

امیدوارم این جلسه برای دوستان مفید و از آن لذت برده باشند فقط بدانید که بدون تمرین ،چنین تکنیک های ارزشمندی نیز ارزش واقعی چندانی نخواهند داشت.بنابرای خواهش می کنم در صورتیکه واقعا دوست دارید که یک مگا خلاق واقعی شوید، این قوانین ،تمرین ها و تکنیک ها را تمرین کنید تا ملکه ذهن شما گردند.امیدوارم به زودی شاهد موفقیت شما عزیزان در تمامی عرصه های زندگی باشم.

به امید دیدار تا جلسه بعد.منتظر نظرات انتقادها و پیشنهادهای شما عزیزان هستم.

محمدرضا حقی
موفق باشید.

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *