Search
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
  • :
  • :

آموزش مگا خلاقیت – قسمت دوازدهم

آموزش مگا خلاقیت – قسمت دوازدهم

آموزش مگا خلاقیت – قسمت دوازدهم

با نام خدا و عرض سلام و احترام خدمت کلیه دوستان و تشکر از ابراز لطفی که به این دوره آموزشی دارند،امیدوارم این آموزش ها بتونن برای همه دوستان و خانواده هاشون مفید واقع بشه.

توانایی نوآورانه تان را پرورش دهید

اکنون که ذهن شما توسط مسایلی که در جلسه قبل حل کردیم، هوشیار و آماده شده است ، به دنبال مسائل واقعی می رویم که به ما اجازه نوآوری میدهند و در نتیجه میلیون ها ایده جدید خلق خواهیم کرد . ذهن ورزیده مانند یک بدن ورزیده است – مانند جسم ورزیده بهتر واکنش میدهند بهتر عمل میکند و مدت طولانی تری هشیار است.

در جلسات قبل دریافتیم که ویژگی اصلی نوآوری ، انتقال تازگی از فرد به گروه و اجتماع است .
با دریافتن این پاسخ تازه و ساده برای ماهیت نوآوری ، ما باید آن را در جهت بهبود و پیشرفت بیشترش به کار ببندیم.  برای اینکه بتونیم این کار را به بهترین نحو انجام دهیم ، باید چند مطلب اساسی را یاد بگیریم که ما را از اشتباه کردن باز میدارند.

نوشناسی ، علم شناخت تازگی ، اظهار میدارد که در همه چیز پنج سطح جهانی قابل حصول وجود دارد : در طبیعت ، جهان ، زندگی ، تاریخ ، آموزش و غیره این سطوح عبارتند از :
✅  سطح وجودی : اشیاء باید وجود داشته باشند یا به وجود بیاییند تا اثر و اتفاقی بر آنها حادث شود.
✅  سطح ارتباطی : وقتی شئی به وجود آمد ، در ارتباط با بقیه موجودات و اتفاقات قرار میگیرد.
✅ سطح ابزاری : از بین تمام ارتباطاتی که یک شئی در سطح ارتباطی ممکن است داشته باشد ، ارتباطات ابزاری اش از  بیشترین اهمیت برخوردارند در این مرحله است که خلق اشیاء و ابزار اتفاق می افتد
✅  سطح منطبق سازی : این اشیاء و ابزار باید به طور صحیح و مناسبی به  مردم معرفی شوند تا به بهترین نحو بتوانند مورد استفاده قرار گیرند
✅  سطح نوآورانه : هر چیزی که به جامعه منتقل شود ( به جامعه داده شود و به وسیله جامعه پذیرفته گردد) یک نوآوری محسوب میشود و باعث میشود که اشیاء ویژگی ها و فرایندهای جدید و تازه ای به وجود آیند. این چرخه دوباره تکرار شده و به سطح اول ( وجودی ) باز میگردد

نوشناسی بر این نظر است که این پنج مرحله ، خود را در هر عمل یا اتفاق موفقیت آمیزی تکرار میکنند – حتی در یک درس موفقیت آمیز مدرسه . تجزیه و تحلیل ما همچنان نشان میدهد که نوابغ نیز به طریقی ( خواه به طور ذاتی یا نه) از این پنج مرحله پیروی میکنند و به همین علت هم موفق هستند. در جلسات باقیمانده، شما این پنج مرحله را درک میکنید و خواهید آموخت که چگونه برای بالا بردن میزان موفقیت تان از آنها استفاده کنید.

علاوه بر این ، نوشناسی طبقه بندی ای از تازگی دارد ، و مهمترین انواع تازگی را ، برگرفته شده از فلسفه ، انواع آرمانی و مادی تازگی میداند. تازگی آرمانی ، نامحسوس ، نامرئی ، غیرقابل لمس و نادیدنی توسط عموم مردم است . در عوض ، در بردارنده بازتاب ها ، تصاویر ، ایده ها ، احساسات و معانی است. اما تازگی مادی قابل لمس و قابل مشاهده توسط دیگران است و اشیاء اجسام و فرایندها را در بر میگیرد.

این مطلب را هم بخوانید:   طرح کسب کار(۲): طرح کسب و کار چیست؟

ما دائما این دو نوع تازگی را در زندگی مان تجربه میکنیم ما به موقعیت های مختلف می اندیشیم ، تعمق میکنیم و اشیاء مادی ، اجسام و فرایندهای جدیدی خلق میکنیم. و باز  و باز آنها را بررسی میکنیم و به آنها می اندیشیم.

✅ هر چه ایده های شما بیشتر و بهتر باشد احتمال موفقیت تان بالاتر و بیشتر میشود.

حال میتوانید این تصور را در تحلیل تان نسبت به واقعیت و نوآوری هایی که انجام میدهید به کار ببندید.

نوآوری وجودی

(نوآوریدر مرحله موجودیت)
💢 ساختن ( وحتی به نوعی بدست آوردن) لباس ها ، ظروف نقره ، اسباب و وسایل جدید و غیره
💢 کاشتن گل ها و درختان جدید
💢 تعمیر و ساختن خانه
💢 ساختن ( خریدن ، آوردن) مبلمان جدید برای خانه
💢  و به همین ترتیب اشیا جیدید که به زندگی شما آورده میشوند و آن را تغییر میدهند.
مردم اشیاء و چیزهایی را میسازند( می خرند ، معامله میکنند ، می کارند ، می کشند و تعمیر می کنند ) تا خانه های شان را و محل کارشان – زندگی و موجودیت شان را – متفاوت سازند . آنها در سطح وجودی دست به نوآوری می زنند . گرچه بسیاری از آنها این کار را نوآوری نمی پندارند ، اما این نیز نوآوری محسوب میشود.

نوآوری ارتباطی

( همه چیزهای جدید در حیطه ارتباطات)
💢  استفاده از عبارات و اصطلاحات جدید در گفتگو
💢  به کار بردن تلفظ ها و آهنگ های جدید
💢  استفاده از کلمات و لغات تازه
💢  تمرین کردن شکل های جدید ارتباطی ( مانند زبان اشاره )
💢  خلق کردن و استفاده از اصطلاحات جدید
💢  به وجود آوردن زبان های جدید ( مانند اسپرانتو ، زبان ابداع شده توسط ال.ال. زا منهوف)

مردم کلمات و عباراتی که مسائل روز زندگی شان را – در تمام سطوح زندگی اجتماعی – حل میکند ، ساخته و بکار می برند آنها تازگی ادراکات شخصی ، افکار و احساسات شان را از طریق به کار بردن عبارات و جملات جدید عملی و کامل میسازند ، و این تازگی را از طریق کانال های ارتباطی ( صدا ، تلفن ، رادیو ، تلویزیون ) به بقیه مردم می رسانند و آنها نیز این تازگی استفاده کرده ، آن را ارزیابی میکنند و بر آن اساس واکنش نشان میدهند . جامعه ما ، به معنای واقعی با هر گونه کنش ارتباطی تغییر میکند. گاهی اوقات این تغییر کوچک است ، ولی هر چقدر هم که کوچک باشد  باز هم تغییری صورت گرفته است . بعضی اوقات هم تغییری بزرگ صورت میگیرد ( مانند جنگ یا انقلاب ) علت آن ممکن است یک کلمه اشتباه ، یک عبارت توهین آمیز و یا یک متن ناشیانه باشد .

نویسندگان کتاب استفاده آسان از قدرت کلمات پیتر و ماری فانگ در کتاب شان اینگونه توضیح میدهند که حتی علت پرتاب بمب هسته ای هیروشیما برگرداندن نادرست منظور امپراطور توسط مترجمش بود. تازگی ارتباطاتی هم به اندازه انواع دیگر تازگی حائز اهمیت است.

نوآوری ابزاری

💢  عرضه و پذیرش ابزارهای جدید ( بیلچه جدید ، کامپیوتر جدید ، ماشین جدید ، گوشی همراه جدید)
💢  ارائه روش ها ، تکنیک ها و قوانین عملکردی جدید
مردم ابزارهای جدید تولید ( اختراع و درست ) میکنند ، و سپس آنها را به دیگران می فروشند فرد و جامعه به ابزارهای جدید ، برای بدست اوردن نتایجی جدید و تازه نیاز دارند :  یک کامپیوتر جدید برای ثبت و تولید سریعتر اطلاعات ، اسناد و مدارک ، یا یک تلفن جدید برای ارتباطات بهتر ، یک اتومبیل جدید برای سفری امن تر و آسوده تر؛ یک اتوی تازه برای اتوی بهتر لباس ها ، و یک مسواک جدید برای بهداشت بیشتر و بهتر .
ابزارهایی که به جامعه داده می شوند و توسط جامعه پذیرفته می شوند ( مورد استفاده قرار میگیرند ) ، مانند این است که نو آوری به « توان – سه » را بفروشیم – ابزارهایی که خود تازه هستند و در عین حال نتایج نوآورانه ای نیز به همراه دارند.

این مطلب را هم بخوانید:   ۳ روش برای رشد کسب و کارتان

نوآوری در آشناسازی و منطبق سازی(حل مسائل اجتماعی)

💢  آموزش مهارت هایی برای بکارگیری ابزار در شرایط و موقعیت های مشخص
💢  انجام یک معارفه عمومی برای هرگونه ابزار ، دانش ، یا اطلاعات
مردم خواسته یا ناخواسته برای انجام کارهایشان ، روش هایی تازه پیدا میکنند . البته ابزارها هم حائز اهمیت اند ، اما شرایطی که این ابزارها در آن مورد استفاده قرار میگیرند یا مسائلی که حل میکنند ، مهارت هایی که نیاز دارند و روش هایی که میتوان آنها را در مورد مسائل گوناگون و متنوع به کار برد ، باید توسط جامعه شناخته و آموخته شوند ( به عبارت دیگر ، این ابزارها باید بر نیازهای جامعه منطبق شده و به مردم معرفی شوند) . این معارفه از طریق آموزش ، تمرین دادن و رهبری کردن انجام میشود. این فرایندها ، تازگی در منطبق سازی را به دیگران منتقل میکنند ، و افرادی که روش ها و تکنیک های جدیدی برای حل سریعتر مسائل دارند ، در این سطح مشغول میباشند. زمانی که این روش ها و تکنیک ها را به مردم ، از طریق مثال های شخصی ، کلاس ها ، کارگاههای آموزشی ، کتاب ها ، برنامه های تلویزیونی و غیره نشان میدهند، مردم از این طریق می آموزند ( از آنها استفاده میکنند ) و با تجربه تر میشوند . جامعه نیز هوشیارتر میشود.

نوآوری نوآورانه

💢  انتشار خبر ( برای مثال یک پدیده فیزیکی جدید ، یا یک مسئله علمی )
💢  ثبت ( تصمیمات فنی جدید ، مثلا در تکنولوژی)
💢  انتشار ( مقالات ، کتاب ها ، مجلات ، اینترنت)
💢  پخش و اعلام کردن ( از طریق رادیو و تلویزیون)
💢  تولید نمایش های هنری ( تصاویر ، مجسمه های جدید و غیره )
💢  اجرا ( در تئاتر ، سینماها و کنتسرتها )

اشخاص در این مرحله  به مقدار زیادی با تازگی و بدیعیت در ارتباط اند. آنها تشنه تولید و انتقال تازگی هستند و در فکر مقالات ، کتاب ها ، نمایش ها و نمایشگاه ها و برنامه های تلویزیونی جدیداند و آنها را عملی میکنند. تولید و انتقال بدیعیت در این زمینه تا حدی بدیهی شده است که نتایج آن با کلمه تازه ( new)  شناخته میشود : روزنامه (newspaper)  ؛ اخبار ( news)  یا نوداده – فنی ، اخبار سیاسی ، اخبار شبانگاهی . مخترعین ، دانشمندان ، نویسندگان ، هنرپیشگان و خبرنگاران در زمینه های اکتشافات ، اختراعات ، حقوق طبع و نشر ، طراحی و از این دست مشغول هستند. همه انواع دارایی های فکری و عقلی که تحت حمایت قوانین اند در این سطح قرار میگیرند. این سطح مبدعان حرفه ای است – تولید کنندگان و انتقال دهندگان تازگی.

این مطلب را هم بخوانید:   منابع عقاید و ایده ها برای کسب و کارهای جدید

این پنجمین لایه است که به صورت عمومی بعنوان نوآوری پذیرفته شده است. لایه آشناسازی مواقع کمتری نوآورانه محسوب میشود ، و لایه ابزاری خیلی کمتر نوآورانه دیده میشود.
برای مثال ، الکساندر گراهام بل بعنوان مخترع تلفن مشهور است و در کتاب های تاریخ از او یاد میشود. اگر چه «پیشرفت دهنده » تلفن – حتی کسی که جهش از تلفن معمولی به تلفن همراه را عملی ساخت –  نیز مشهور نیست ، با وجود اینکه تلفن همراه ابزاری بسیار متفاوت از تلفن معمولی است. با این همه تلفن ، تلفن باقی می ماند و کسی به طرز کار آن اهمیت نمیدهد – چه با سیم و یا بدون آن . به همه اشکال آن به عنوان یک ابزار یکسان نگریسته میشود شاید تلفن همراه ، امروزه خریدار بیشتری داشته باشد ، اما این مطلب مبدع آن را در دید مردم نابغه نمیسازد. الکساندر گراهام بل تا ابد این عنوان را برای خود نگه خواهد داشت.
لایه ارتباطی حتی کمتر از این نوآورانه به نظر می رسد ، اما چیزهای جدید در این لایه شناخته میشوند . کلمات ، عبارات و اصطلاحات جدید در هر لحظه از ارتباطات ، ابداع و استفاده میشوند. آنها باعث لبخند زدن میشوند ، به خاطر سپرده شده و تکرار میشوند ، اما به ندرت نوآوری تلقی میشوند . استثناهایی که بر این قانون وارد است ، ابداع کلماتی است که میتوان به اولین مورد استفاده شان در انگلیسی پی برد ، سپس زمانی که آن کلمه در لغت نامه دیده میشود ، سال و حتی مبدع آن معین و مشخص است . برای مثال  ماری کوری به این خاطر که با مواد تاباننده اشعه x (ایکس) کار میکرد و به این علت که این اشعه به چشم انسان نامرئی میباشد ، کلمه رادیو اکتیو Radioactive را ابداع کرد.

در انتها ، لایه وجودی به هیچ وجه نوآورانه در نظر گرفته نمیشود ، مگر اینکه تغییری در محیط وجودی اطراف مانند مد پیدا شود ، و به صورت یک ماکت خانه و یا موضوع یک مجله و یا روزنامه در آید. در غیر این صورت شما بعنوان دارنده آن و دوستان یا همسایگان تان تنها راجع به چیزهای جدیدی که به آنها دست یافته اید ، خواهند فهمید.

در جلسه آینده مثال های کاربردی را برای هر چه بهتر درک کردن این لایه ها و نحوه بکاربستن آنها خواهیم زد.

 

==============================

بازار ایده و خلاقیت

اگر ایده دارید و به دنبال سرمایه گذار هستید….

اگر سرمایه دارید و به دنبال ایده برای سرمایه گذاری هستید…

اگر محصول و خدمات مناسبی دارید…

اگر مهارت و استعدادی دارید و می خواهید از آن درآمد داشته باشید….

اگر به دنبال مهارت خاصی هستید….

آن را در بازار ایده و خلاقیت به رایگان آگهی کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *